Biográfia

A KOR-ZÁR verséneklö együttes 1989 óta létezik. Ez nem egy népszerü müfaj, sokan vitatják is létjogosultságát - mi mégis úgy érezzük, hogy szükség van rá.

Meggyözödésünket és dalainkba vetett hitünket a közönség szeretete táplálja. Aki volt már KOR - ZÁR koncerten, az bizonyára érti miröl beszélek, hiszen megtapasztalhatta azt acsaládias légkört, mely a halk zenével átitatott költöi gondolatokon szárnyalva jut el a már-már eufórikus beteljesedésig - ünneplésig.

Igen, valóban ünneplés, hiszen megvan rá minden okunk. Költészetünk kiváló neves poétáinak jóvoltából valójában egy kimeríthetetlen kincstár, ünneplésre méltó mérhetetlen gazdagság, melyet öriznünk és ápolnunk kell. Néhány pillanat erejéig újra meg újra a nap felé fordítani, megragyogtatni ezeket a kincseket egyáltalán nem rangon aluli, de nagyon is megtisztelö, teljes odaadást igénylö feladat, melynek készséggel teszünk eleget immáron 12 esztendeje, s reméljük még sokáig tehetjük ezt.

Amíg lesznek hallgatóink akik megtöltik a koncerttermeket, meghallgatják lemezeinket, addig mi is leszünk!

A Kor - Zár elnevezés sokak számára különösen hangzik… Íme a hivatalos és kevésbé hivatalos, de igaz magyarázat:
Az együttest 1989 - ben néhány unatkozó nyitrai diák alapította (közülük Zsapka Zsolt és Zsapka Attila még mindig a zenekar tagjai). Csehszlovákiában akkoriban éppen a Básonyos Forradalmat éltük meg melynek az egyetemisták és foiskolások fo eszközei voltak… Így történt, hogy tanulás helyett tüntetések, buli, zene jellemezte fél éven át az akkoriban sztrájkoló diákok mindennapjait. Az os Kor - Zár tagok is így múlatták idejük nagy részét és mivel nagyon jól érezték magukat, így a forradalom után sem tudtak lemondani legújabb hóbortjukról, a közös zenélésrol. Aztán jöttek a bulik, majd meghívás a Kaláka Nemzetközi Folkfesztivál amator versenyébe. Az ottani szervezok kérésére végre nevet kellett adniuk az alakulatnak. Kamil (Vén Kamil, alapító tag), Zsolt és Attila törni kezdték hát a fejüket, de mivel fáradtak voltak az elozo esti bulitól és a vele járó másnapi fejfájástól, így semmi okos nem jutott eszükbe… Aztán jött az isteni szikra: Az esti konyak emléke… A neve Korzár… Csehül kalózt jelent… Ha középen elválasztjuk egy kötojellel, két magyar szót kapunk… Ez a forradalom éve… Egy Korszak leZárult… Hál Istennek tehetünk róla egy kicsit mi is…

Szóval ennyi! Mostmár tudjátok minden titkunkat…

Mérföldkövek a zenekar életében:

1989 - megalakulás, névadó az azévi Kaláka Nemzetközi Folkfesztiválon…
Alapító tagok: Zsapka Zsolt, Zsapka Attila, Vén Kamil
1989-1991 - Az együttes fokozatosan bovül. Kamil távozik de jön helyette Zsapka Mónika, és Matús Tibor. Foiskolai klubokban és muvelodési táborokban lépnek fel…
1991-1993 - Mindannyiuk számára véget értek a diákévek… Nyitra helyett Dunaszerdahely és Udvard lett az összejövetelek, próbák helyszíne… Már kiestek az egyetemi klubok látókörébol, egyre kevesebb a meghívás, az együttes leáll…
1994 - Mónika Zsolt és Attila Madarász András és Fujas Andy segítségével újrakezdi…
1995 - Megjelenik az elso hanghordozó, "Orizzetek meg" címmel. Az MC a vártnál jóval sikeresebb… Odafigyel rá a hazai magyar sajtó is és rövid ido alatt szép példányszámban elfogy…
1997 - Dinnyés József Daltulajdonos kérésére csatlakoznak a Vers és Zenetársulathoz, amely a Kárpát Medence magyar ajkú dalosait gyujti össze. A társulat két évente szerepel különbözo összejöveteleken fesztiválokon és színpadokon…
1999 - A tízedik születésnapját tartó együttes a dunaszerdahelyi VMK - ban ünnepel egy nagyszabású koncerttel, melyen fellép a Kaláka, Dinnyés József, Kátai Zoltán, a Borostyán és Dráfi Mátyás, valamint az összes ex Kor - Zár tag.
Az ünnep örömére megjelenik második hanghordozójuk CD - n és kazettán, "Tajtékos ég" címmel…
2001 - A zenekar régóta dédelgetett álma válik valóra: Megjelenik az elso gyermekversekbol összeállított hangzóanyag "Hangraforgó" címmel…
2003 - A Magyar Köztársaság pozsonyi Kultúrális Intézetének támogatásával klubot muködtetnek Pozsonyban és Érsekújvárban…
Húsz perces musorral lépnek fel a pozsonyi Pátria Rádió november 30 - i "Randevú" címu élo adásában…
2004 - Tizenöt perces összeállítással szerepelnek a Duna TV február 20 - i "Jókívánságok határok nélkül" címu népszeru musorában…
December 18 - án "Tizenöt és fél…" címmel nagyszabású koncerttel ünnepelik a zenekar 15. születésnapját a komáromi Jókai Színházban. A koncerten egyetlen vendégprodukcióként a "Kicsi Hang" szerepel, nagy sikerrel… A koncerten eredetileg vendégzenészekként közremuködő Emmer Péter és Benkó Ákos, mivel kitűnően végezték dolgukat és hozzásegítették a zenekart ahhoz az új hangzáshoz, amire már régen vágyott, teljes értékű tagokká válnak…
2008 - A zenekar újra stúdióba vonult,Fambi stúdiójába Komáromban, és megkezdődtek a negyedik album előkészületei. Decemberben megjelent Zsapka Attila első szólóalbuma "Madárjós" címen, mely Emmer Péter stúdiójában készült szintén Komáromban. Az album és az azt követő sikeres koncertkörút aktív közreműködői voltak a KOR-ZÁR tagjai is, nevezetesen Madarász András és Fujas Andrej, valamint az album tiszteletbeli keresztapja Zsapka Zsolt.
2009 - A zenekar jubileumot ünnepelt, megalakulásának 20. évfordulóját! Az év elejét a stúdióban töltötték,elkészült a zenekar negyedik albuma, amely "Az én falkám" címmel látott napvilágot májusban. Az album bemutatására és keresztelésére egy nagysikerű jubileumi koncert keretén belül került sor május 22-én a Jókai Színházban Komáromban. A koncert hangulatát emelték színvonalas közreműködésükkel a vendégművészek: Emmer Péter, Lakatos Róbert, Rácz Csaba, Gál tamás - ők négyen az album elkészítésében is közreműködtek - Rácz Zoltán, Török Ferenc, Kátai Zoltán és végül, de nem utolsó sorban Korpás Éva, aki az album tiszteletbeli keresztmamája lett! Ezen nevezetes esemény kapcsán bővült a zenekar tagsága Csengel Mónika személyével, aki a menedzselést vállalta fel.
Decemberben Molnár Csaba és stábja terveinek és munkájának köszönhetően megkezdődött a zenekar új klippjének forgatása.